To je vražda, napsala: Síla hypnózy / Death Casts a Spell (1984)
Obsah článku
Death Casts a Spell / Murder, She Wrote – Sezóna 1 (1984)
Death Casts a Spell (český název Síla hypnózy) je epizoda z divácky velmi úspěšného amerického televizního seriálu Murder, She Wrote (česky uváděno pod názvem To je vražda, napsala) režiséra Allena Reisnera. Hlavní roli, Jessicu Fletcherovou, zde osobitě ztvárňuje britskoamerická herečka Angela Lansburyová a roli hypnotizéra si v této epizodě znovu zahrál José Ferrer. Jako filmový hypnotizér se poprvé představil již 34 let předtím, a to ve snímku Whirlpool (1950).
Ústřední postavou seriálu Murder, She Wrote je bývalá středoškolská učitelka angličtiny Jessica Fletcherová, nyní úspěšná a slavná spisovatelka detektivních příběhů, pro něž jsou jí inspirací i skutečné kriminální případy, vraždy, které se jí daří úspěšně vyřešit, ať už se stanou v pobřežním městečku Cabot Cove, které je jejím domovem, či se odehrají na cestách, případně při návštěvách jejích přátel. Jessica nikdy není oficiální vyšetřovatelkou. Kdykoliv se však stane vražda, okamžitě se pověřeným vyšetřovatelům se zvědavostí a šarmem sobě vlastním plete pod ruce, radí jim a upozorňuje je na vztahy či motivy osob, které mohou být a také většinou jsou do vyšetřovaných vražd zapojeny. V pozdějších sezonách se Jessica přestěhuje na Manhattan, aby tam vyučovala kriminalistiku na Manhattan University.
Seriál měl 12 úspěšných sérií a vznikal celých dvanáct let (1984–1996). [v.] Celkově bylo natočeno 264 epizod. Seriál i hlavní herečka si za dvanáct let vysílání vysloužily řadu hodnotných ocenění a nominací, včetně Zlatých glóbů či cen Emmy. Svou nominaci na vítězství v kategorii Nejlepší televizní seriál – drama proměnil v letech 1985 a 1986. Cenu v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v seriálu – drama Angela Lansburyová vyhrála hned čtyřikrát, a to v letech 1985, 1987, 1990 a 1992.
Angele tento seriál nepochybně přinesl slávu. Možná ale též dosti významně zastínil její ostatní výborné herecké výkony, jako např. roli „ďábelské“ a politicky velmi angažované matky Eleanor Iselinové v mém oblíbeném filmu taktéž s hypnotickou zápletkou The Manchurian Candidate (1962), který jsem zde na Patreonu již také rozebíral a doporučuji jej ke zhlédnutí – je opravdu dobrý.
Děj filmu (ve zkratce)
Anglický hypnotizér Cagliostro je vyhozen ze svého lukrativního angažmá v resortu Lake Tahoe Evergreen poté, co majitel resortu Joe Kellijian zjistil, že měl hypnotizér poměr s jeho manželkou Reginou.
Právě toho večera přijíždí do resortu i Jessica Fletcherová, aby se zde setkala se svou redaktorkou Marilyn Deanovou a projednaly spolu nápad na novou knihu. Ta se ovšem neobjeví. Ve skutečnosti sem Jessicu pozvala sama redaktorčina asistentka Joan Germaineová, aby Jessica zhlédla kabaretní show známého hypnotizéra The Amazing Cagliostro, který zde v hlavním sále večer co večer demonstruje sílu hypnózy a jehož je ona sama velkou obdivovatelkou. Cagliostrovu show viděla Joan již pětkrát, jednou ji dokonce i tajně nahrála a umění hypnózy je podle jejího mínění vynikajícím námětem na detektivku.
Jessicu ale hypnóza jako námět zápletky nijak neohromí. Spíše naopak. V hypnózu nevěří, zajímavou detektivní zápletku v ní neshledává, a navíc okamžitě prohlédla i to, že ji sem pozvala Joan, a ne její redaktorka. Rozhodne se proto v první chvíli hned druhý den vrátit domů. Při večeři jsou ale dámy svědky ostrého slovního konfliktu dvou místních novinářů s hypnotizérem. Muži hypnotizéra The Amazing Cagliostra nazývají podvodníkem a vyzývají ho, aby konečně odkryl svou minulost, kterou – zdá se – zahaluje tajemství a špína.
Cagliostro v reakci na vyslovená nařčení pozve ještě týž večer všechny zdejší novináře do svého hotelového apartmá a přislíbí, že je se svou minulostí podrobně seznámí – ovšem za předpokladu, že se podrobí hypnóze. Otisknout pak novináři mohou cokoliv z hypnotizérovy minulosti, co si dokáží zapamatovat. Pokud je Cagliostro šarlatán, nemají se prý čeho bát. Pokud je ovšem skutečně velkým hypnotizérem, dokáže, že si novináři z toho, co uslyší, nebudou pamatovat jediné slovo.
Do Cagliostrova apartmá si přijde vyslechnout jeho životní příběh hned několik zvědavých novinářů. Z těch, kteří s ním měli na večeři konflikt, dorazí pouze jeden (Andy Tausend). Cagliostro přítomným novinářům vsugeruje, že si budou pamatovat pouze to, že jim říkal něco důležitého a osobního ze své minulosti, ale nebudou vědět konkrétně co. Nikdy si nevzpomenou na to, co jim vyprávěl. Asistentka Joan a Jessica se ze zvědavosti chystají zúčastnit také, přijdou ale pozdě. Dveře do apartmá jsou již zevnitř uzamčené.
Vtom se ozve rána. Když se podaří otevřít dveře, Cagliostro leží mrtvý na zemi. Před ním nehnutě sedí na židlích šest zhypnotizovaných novinářů. Přivolaní vyšetřovatelé si se zhypnotizovanými médii nevědí rady. Jak je probudit? Přivolají za tímto účelem policejního psychologa doktora Yamberta. Zatímco policejní psycholog rozjímá nad tím, jak zhypnotizované novináře probudit, Jessica si vzpomene na audionahrávku, kterou Joan tajně pořídila na hypnotizérově show. Zhypnotizovaným přehrají závěrečnou pasáž show – a tím je probudí. Žádný z probuzených novinářů si ale na nic nevzpomíná. Dokonce ani na to, že už byli Cagliostrem hypnotizováni.
V tuto chvíli Jessicu případ začíná zajímat. Je před ní „záhada zamčeného pokoje“, šest očitých svědků a ani jeden neví, co se stalo.
Jessica navštíví policejního doktora Yamberta, aby jí objasnil, jak je možné, že těch šest lidí má úplně „vygumovanou“ paměť. Ten jí vysvětlí, že se jedná o posthypnotickou sugesci, a tvrdí, že i inteligentního člověka, ačkoliv si nepřeje být zhypnotizován, lze ovládat proti jeho vůli. Aby ukojil její zvědavost, nabídne Jessice praktickou ukázku. Ta s ukázkou sice souhlasí, ale vysvětluje mu, že na ni hypnóza nepůsobí. Když se Jessica po několika minutách probudí, nic si nepamatuje a domnívá se, podobně jako probuzení novináři, že hypnóza nefungovala – přesně dle jejího očekávání. Psycholog jí proto přehraje její veselé povídání v hypnóze, které nahrál na magnetofon.
Dr. Yambert tedy dokázal, že hypnóza funguje. Vyšetřovatel má v podezření majitele resortu kvůli hypnotizérovu poměru s jeho ženou. Další podezřelou je slečna Diamond, hypnotizérova asistentka. V minulosti byla umělkyní na vysoké hrazdě a mohla by se do uzamčené místnosti dostat oknem. Asistentka Joan podezřívá z vraždy novináře Michaelse. Ten i podle Jessicy onen večer předstíral opilost a na seanci nepřišel. Dále měla motiv také žena majitele resortu, dokonce zaplatila osobnímu strážci hypnotizéra, aby jej zlikvidoval.
Kdo tedy hypnotizéra zavraždil? „Ti venku nemohli dovnitř a ti uvnitř neměli motiv.“
Vyšetřovatel při brainstormingu s Jessicou prohlásí: „Šest svědků, pět podezřelých, jeden mrtvý a případ žádný. Jako by byli slepí a hluší!“
To inspirovalo Jessicu k řešení případu. Poslala lstivě Joan, aby „prozradila“ Michaelsovi, že vraždila hypnotizérova asistentka Diamond. Vyšetřovatel zase jakoby požádal o pomoc Tausenda. Policie prý již zná jméno pachatele, ale bez očitého svědka ho zatím nedokáží dopadnout. Podrobí-li se ale Tausend znovu hypnóze, může jim pomoci pachatele dopadnout – vzpomenout si. Proběhla „regresní hypnóza“. Novinář v ní vypověděl, že si vzpomíná na šramot v místnosti i na to, jak hypnotizérova asistentka vnikla oknem do pokoje a hypnotizéra zavraždila.
Policejní hypnotizér ovšem nebyl skutečný – byl to pokladník z vedlejšího casina, který o hypnóze neměl ani ponětí. Pouze předstíral, že hypnotizuje, a to dle instrukcí policejního psychologa. Ani novinář nebyl v transu – ani nyní, ani v osudnou noc. Než přišel na Cagliostrovu seanci, dal si vatu do uší, aby alespoň částečně nedoslýchal a odolal tak podmanivému hlasu hypnotizéra.
Jessica si vzpomněla na osudnou noc… Volala na Tausenda, který právě pospíchal na seanci. Neslyšel ji. Měl vatu v uších. Následně předstíral, že je v transu, aby mohl hypnotizéra zavraždit.
Co bylo motivem? Vyšlo najevo, že Cagliostro zničil kariéru Tausendova otce, který v důsledku toho spáchal sebevraždu.
Tvůrci filmu a herecké obsazení
Tvůrci: Peter S. Fischer, Richard Levinson, William Link
Režie: Allen Reisner
Kamera: Dennis Dalzell
Hudba: Richard Markowitz
Hrají: Angela Lansbury, Diana Canova, José Ferrer, Murray Hamilton, Robert Hogan, Conrad Janis, Elaine Joyce, Brian Kerwin, Robert Loggia, Michelle Phillips, Elvia Allman, Rance Howard, Ritchie Montgomery, Alex Rebar, Dianne Travis, Mayf Nutter
Produkce: Robert F. O’Neill
Střih: Donald Douglas
Scénografie: Frank Lombardo
Snímek ve filmových databázích
ČSFD: https://www.csfd.cz/film/68980-to-je-vrazda-napsala/626099-sila-hypnozy/hraji/
IMBd: https://www.imdb.com/title/tt0653494/?ref_=ttpl_pl_tt
A co na to HYPNOTIZÉR?
Kompletní článek si přečtěte na mém Patreonu ZDE: https://www.patreon.com/hypnotizer
Děkuji za podporu svým Patronům
Jerry Javornický, Jan Kretschmer, Michal Klimašovský, Petr Honců, Eva Květoňová, Branislav Pucek, Richard Denatale, Radoslav Vejchoda, Gianluca Cusan
Kategorie: Hypnóza v seriálu